Spis treści » Warunki środowiskowe i wewnątrzustrojowe • Zagrożenia zdrowotne • Dieta, suplementacja i tryb życia • Ciekawostki • « ZIMA | LATO »
21 marca → 21 czerwca
Wiosenne warunki środowiskowe & wewnątrzustrojowe
- dłuższe dni, krótsze noce → zwiększająca się ilość słońca → większa ekspozycja na światło słoneczne → rosnąca produkcja witaminy D → malejący poziom melatoniny
- zwiększający się dostęp do szerokiej gamy świeżych owoców i warzyw
Efekt →
- czas przebudzenia z charakterystyczną dla organizmu człowieka burzą hormonów objawiającą się większą energią, uczuciem świeżości i życiowego entuzjazmu
- spadek zachorowań na grypę w Polsce najczęściej rozpoczyna się w kwietniu i trwa do sierpnia wg PZH
Wiosenne zagrożenia
- od wczesnej wiosny do jesieni zagrożenie kleszczami. Wskazana profilaktyka szczególnie przed wyjściem do lasu
- od kwietnia do października wysokie stężenie pyłków roślinnych w powietrzu, które mogą drażnić alergików i wywoływać objawy np. katar sienny
Dieta, suplementacja i tryb życia wiosną
• Wiosna (i jesień) to najlepszy moment na stosowanie głodówki oczyszczającej, ponieważ zimowy jadłospis mógł zapchać organizm, co objawia się wiosennym zmęczeniem.
• Wiosna (i jesień) to dwie najlepsze pory roku do przeprowadzenia kompleksowej kuracji oczyszczającej cały organizm w przypadku realizacji zalecanego minimum, czyli detoksykacja 2x w roku. Takie oczyszczanie jest zalecane wszystkim, szczególnie alergikom – łagodzi i eliminuje objawy.
Prosta, wiosenna recepta na detox. Przez 3-4 dni tylko jabłka, kiwi i grapefruity + minimum 2 litry płynów w postaci wody (mineralna lub filtrowana przegotowana) oraz herbaty z pokrzywy.
• W przypadku regularnego odtruwania innych narządów co sezon, wiosna to najlepszy czas na oczyszczanie wątroby i wzmacnianie płuc, wówczas dietę i tryb życia należy zmodyfikować wg wskazówek z ostatnich linków – najważniejsze kwestie w skrócie:
Wątroba. Dieta wątrobowa, czyli ostropest plamisty, ziele glistnika, karczoch, czerwone buraki, czarna rzepa, kiełki, brokuły, brukselka, kalafior, kapusta, sałata, szparagi, seler, szpinak, marchew, ogórek, czosnek, cebula, rzodkiew, jabłka, pomarańcze, cytryny, grapefruity, mango, winogrona, banany, papaje, imbir, cynamon, kurkuma, koper, kolendra, pietruszka, słodka papryka, majeranek, bazylia, rośliny strączkowe, ziarna, nasiona, orzechy, płyny, olej lniany, oliwa z oliwek, ostrygi, miód i pyłek pszczeli. Nie jeść w stresie i bez uczucia głodu, nie przejadać się, 1-2 dniowa głodówka.
Ograniczyć lub wyłączyć. Leki (w tym przeciwbólowe i doustna antykoncepcja), używki (alkohol, kawa, tytoń, narkotyki), produkty przetworzone, konserwowane, smażone, o potencjalne alergicznym (pszenica, mleko) i chłodzące (lody, zimne napoje), zwierzęce tłuszcze nasycone (w tym nabiał), węglowodany proste (biały cukier, słodziki syntetyczne, biała mąka), oglądanie telewizji (szczególnie szybko zmieniających się obrazów i treści stresogennych).
Płuca. Inhalacje, głębokie oddychanie wywoływane długo trwającymi ćwiczeniami wydolnościowymi, ćwiczenia oddechowe, dwustronne ogrzewanie klatki piersiowej, codzienne polewanie zimną wodą (po kąpieli). Szczególnie wskazane warzywa, owoce i zioła: cebula, czosnek, chrzan, marchew, podbiał, dziewanna, rozmaryn, tymianek, pieprz cayenne, imbir, korzeń omanu, owoce dzikiej róży, ananas, awokado, zielona herbata, ciepłe mleko z rozgniecionym ząbkiem czosnku (dla tolerujących krowie mleko).
Ograniczyć lub wyłączyć. Palenie czegokolwiek (w tym bierne), produkty ostre, mocno słone, marynowane i wędzone.
• Wiosna to dobry czas na przyjmowanie odżywczych produktów pszczelich jak miód i pyłek kwiatowy, które szybko uzupełnią ewentualne niedobory wywołane zimowym jadłospisem. Z tego samego powodu warto teraz wysiać kiełki.
• Druga połowa wiosny to idealny moment na zmianę suplementacji omegą-3 ze zwierzęcej na roślinną. Po skończeniu tranu należy włączyć do diety olej lniany, który uzyskuje najwyższą wchłanialność spożywany rano po dokładnym wymieszaniu z białkiem np. chudym twarogiem.
Tran w przeciwieństwie do oleju lnianego jest źródłem witaminy D, której dodatkowa podaż jest zbędna w towarzystwie promieni słonecznych wywołujących jej syntezę skórną.
W związku z położeniem geograficznym Polski synteza skórna zachodzi od końca kwietnia do początku września w słoneczne dni między godziną 10 a 15. Jednak trzeba przebywać na słońcu codziennie przez minimum 15 minut, odsłonić co najmniej 18% powierzchni skóry, czyli np. przedramiona i częściowo nogi oraz nie pokrywać jej filtrami przeciwsłonecznymi. Wystarczy, że dzień jest pochmurny i synteza nie zachodzi. Sprawa wygląda podobnie nawet w słoneczne dni jesienią, zimą i w pierwszej połowie wiosny, co wynika z innego kąta padania promieni słonecznych.
• Wiosna (i jesień) to najlepszy czas na pobudzającą terapie żeńszeniową. Najkorzystniejsze jest żucie – im dłużej tym lepiej – i połykanie korzenia, dlatego może stanowić zdrowszą alternatywę dla gum do żucia. Żeń-szeń jest zalecany przez cały rok – wiosna i jesień to realizacja minimum w postaci dwóch terapii z 30g na 1 kurację.
• Wiosna (i lato) to optymalny czas na pobyt (2-3 tygodnie) nad morzem dla osób niemieszkających na wybrzeżu. Zmiana klimatu stymuluje układ immunologiczny tzw. hartowanie klimatyczne. Sposób szczególnie korzystny dla dzieci.
• Od wczesnej wiosny każdy słoneczny dzień trzeba wykorzystywać spędzając przynajmniej pół godziny na świeżym powietrzu np. na spacerze.
• [Dla szczepiących się] Wczesna wiosna oraz przełom września i listopada to zazwyczaj okres szczepień przeciwgrypowych.
Ciekawostki urodzeniowe, czyli dzieci urodzone…
- …wiosną i zimą częściej są większe i mądrzejsze
- …między lutym a kwietniem na półkuli północnej mają o 5-10% większe ryzyko wystąpienia schizofrenii
- …późną wiosną, w kwietniu i maju wykazują większą tendencje do anoreksji i samobójstw, a mężczyźni do alkoholizmu
Za bezpośrednią przyczynę owych zależności uważa się pory roku podczas których trwa ciąża i ich inne oddziaływanie na rozwój płodu, co najczęściej jest uzasadniane na 2 sposoby: ciężarna miała kontakt z niską temperaturą, a noworodek po narodzinach z zimnym, świeżym powietrzem, co jest typem hartowania dla młodego organizmu LUB niedobór światła słonecznego wywołuje w organizmie matki nadmiar melatoniny, co prawdopodobnie wpływa na układ nerwowy dziecka w kluczowych etapach rozwoju.