ChronoNiezbędnik. Gadżety & Suplementy

przez | 2 listopada 2013

Spis treści » Gadżety • Kiełkownica • Wyciskarka wolnoobrotowa • Filtry antyEMF • Dla palaczy • Suplementy • Omega3 • Multiwitamina • Woda • Herbata&Zioła • Detox • Pobudzenie

chronogadgetysuplementyNiektóre naturalne suplementy diety są niezbędne w skutecznej profilaktyce oraz samoleczeniu.

Kilka z nich korzystniej stosować w określonych porach, aby zmaksymalizować efekt terapeutyczny. Sprawa wygląda podobnie w przypadku gadżetów – niektóre są wymagane, aby ułatwić prowadzenie zdrowego trybu życia.

Gadżety prozdrowotne

Kiełkownica

To przyrząd do wygodnego kiełkowania nasion. Kiełkownice ceramiczne i szklane (oraz plastikowe tzw. BPA Free) wydają się bezpieczniejsze w kontekście podejrzewanej szkodliwości popularnych tworzyw sztucznych z BPA, choć nie znalazłem informacji potwierdzającej w kontekście kiełkowania i osobiście korzystam ze zwykłej kiełkownicy wielopoziomowej z ciemnego plastiku.

Młode i świeże kiełki wyhodowane w domu bez kontaktu z chemią uprawową stanowią bezpieczne, naturalne i najbardziej skondensowane źródło minerałów, witamin, chlorofilu oraz enzymów o wysokiej przyswajalności.

Kiełki można spożywać w dowolny sposób, ale zawsze bez obróbki cieplnej niszczącej składniki odżywcze. Stanowią ciekawą alternatywę dla osób jedzących mało warzyw. Więcej o kiełkach…

Użytkowanie… Łatwe i szybkie mycie, równomierny wysiew nasion z opakowań na szalki i 2x dziennie wlewanie 0,5 litra wody, którą należy wylać z dolnego zbiornika po pełnym przelaniu przy kiełkownicach wielopoziomowych Proste i wygodne

Kiedy? Hodowle kiełków najlepiej prowadzić przez cały rok a szczególnie jesienią i zimą jako alternatywa dla wówczas mniej dostępnych świeżych warzyw. Kiełki są także zalecane w jadłospisie podczas choroby.

Gdzie kupić? Kiełkownice i kiełki można kupić w Internecie, w sklepach ze zdrową żywnością i niektórych supermarketach.

Wyciskarka wolnoobrotowa

Pozwala uzyskać świeży, surowy i pełnowartościowy sok z warzyw, owoców i innych roślin, w tym kiełków, co jeszcze bardziej potęguje ich moc odżywczą!

Generalnie wyciskarki dzielimy na pionowe i poziome, co określa ułożenie ślimaka, przy czym pionowe są wygodniejsze w użytkowaniu (mycie, obsługa) oraz mniejsze i tańsze, ale jednocześnie mniej wydajne od poziomych, szczególnie 2-ślimakowych.

Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz tych urządzeń i równie szeroki jest zakres cen – od około 10 tys. złotych za pionierską wyciskarkę Norwalk do… około 300zł za Turbo TV-910W lub 400zł za model Camry CR 4108.

Według mojego porównania są to bliźniacze produkty z inną nazwą – identyczna wysokość 42cm, moc silnika 150W, 2-letnia gwarancja producenta, waga około 5kg. Przy czym producent/dystrybutor Camry nie informuje z jakiego materiału zbudowane są elementy mające kontakt z sokiem (powinny być BPA Free) oraz elementy wyciskające (ślimak, sito – powinny być z wytrzymałego np. ultemu), ale Turbo podaje, że sito i ślimak jest z ultemu. Jednakże strona firmowa Turbo wygląda niewiarygodnie, Camry znacznie lepiej i wychodzę z założenia, że sprzęt dopuszczony do obrotu musi mieć aktualne certyfikaty bezpieczeństwa. Wadą wspomnianych urządzeń jest brak w zestawie drugiego sita z drobniejszymi otworami (z bananów i starych jabłek wychodzi mus).

Modelem wzorcowym dla tych wyciskarek był Zelmer JP1500 znany także jako Cowey Juicepresso o bardzo zbliżonych parametrach i wyglądzie. Jednak ten model najtaniej znalazłem za 740zł i według informacji producenckiej – ultem+BPA Free. Na październik 2013 są to najtańsze wyciskarki wolnoobrotowe.

Sok z wyciskarki wolnoobrotowej jest uzyskiwany w chłodnym procesie miażdżenia każdej komórki roślinnej, dzięki czemu bezpiecznie uwalniane są wszystkie składniki odżywcze.

Dwuetapowy proces polega na… zamienieniu rośliny w mokrą pulpę i… wyciśnięciu soku z pulpy. Świeże soki roślinne uzyskiwane tą metodą stanowią podstawę zdrowego żywienia, profilaktyki i leczenia (sokoterapia) nawet nowotworów w terapii Gersona.

Uwaga… łatwo się „uzależnić”, gdyż taki enzymatyczny sok jest bardzo smaczny i sycący. Wyciskarka wolnoobrotowa to najłatwiejszy sposób na realizacje ważnego zalecenia zdrowej diety – 5 owoców/warzyw dziennie, ponieważ przyjemniej i łatwiej wypić około 2-3 szklanki wyjątkowego soku! Jednak zjadanie całych roślin od czasu do czasu również jest konieczne, aby nie rozleniwić jelit.

Szybkie, metalowe ostrza w sokowirówkach / wyciskarkach szybkoobrotowych w czasie gwałtownego kontaktu z tkanką roślinną

  • po pierwsze – generują ciepło, co utlenia (zabija) wrażliwe termicznie składniki odżywcze i tym samym wyjaławia otrzymany sok
  • po drugie – metalowe ostrza są nieprecyzyjne bez względu na szybkość obracania tzn. nie są w stanie otworzyć każdej komórki, co skutkuje dużą ilością odpadu i małą ilością soku, dodatkowo „spalonego”.

Użytkowanie… (Camry CR 4108 – moje subiektywne wnioski) Najważniejsze jest dokładne mycie elementów wyciskarki tuż po użyciu, dzięki czemu jeszcze świeże cząstki roślinne odpadają pod bieżącą wodą. Jedyny problem stanowi umycie dolnej części sitka z najdrobniejszymi otworami – przy użyciu dołączonej szczoteczki trzeba trochę poszorować, żeby usunąć przyklejoną tkankę.

Kolejna sprawa to przygotowanie roślin – im drobniej pokrojone, tym mniej obciążone urządzenie i lepszy sok (mniej piany).

Rośliny z upraw organicznych ze skórką, tylko dokładne mycie. Rośliny nieorganiczne z ziemi bez skórki, naziemne można ze skórką np. jabłka.

Ważne jest także tempo wrzucania roślin – lepiej nie za szybko (Zelmer podaje maksymalnie 0,25kg wsadu na 1 minutę pracy) …Początkowo czasochłonne, ale z czasem nabiera się wprawy

Kiedy? Cały rok. Zawsze jak najdzie ochota m.in. rano na czczo, jako przekąska przedobiadowa, jako podwieczorek, z warzyw do obiadu i na kolację.

Wg chronobiologii owoce należy zjadać 30 minut przed posiłkiem lub 2 godziny po jedzeniu, żeby zostały łatwo strawione i nie zalegały w przewodzie pokarmowym wywołując wzdęcia. To samo dotyczy tych soków, ale wydaje się, że w mniejszym stopniu, bo owoc został precyzyjnie przygotowany do strawienia.

Można napisać, że wyciskarka przejmuje rolę ludzkich szczęk, ale miażdży w sposób idealny, dzięki czemu do przewodu pokarmowego nie przedostają się trudniej-strawne całe części owoców jak przy zwykłym przeżuwaniu.

Gdzie kupić? Sklepy internetowe oferują najniższe ceny.

Filtry antyEMF

Z ang. EMF – ElectroMagnetic Field

Służą do minimalizowania siły pola elektromagnetycznego (pol. PEM), które drastycznie wzrosło wraz z rozwojem technologicznym. Wszechobecny elektrosmog generowany przez urządzenia i instalacje elektryczne jest podejrzewany o wywoływanie wielu zaburzeń zdrowotnych.

Szczególnie ważne jest ograniczanie pola w sypialni, aby nie zaburzało nocnej regeneracji (brak TV, radia, komórki itp.).

Jednym z twórców filtrów antyemf jest gdański inżynier. Obecnie jego firma oferuje filtry w wielu praktycznych formach. Więcej » Elektrosmog

Użytkowanie… ADR4 pod każde jedzenie przed spożyciem (porządkuje strukturę cząsteczek), ADR Mat jednorazowo położone na łóżko i obudowa antyemf dla telefonu komórkowego  -wg mnie te 3 filtry to rozsądne minimum …Banalne

Kiedy? Bez przerwy.

Gdzie kupić? Sklepy internetowe.

Dla palaczy

Palacze powinni dodatkowo przeczytać książkę Allen’a Carr’a i ewentualnie sprawić sobie e-papierosa. Celem jest bezwzględne zaprzestanie durnego kopcenia!

W moim przypadku najskuteczniejszy okazał się e-papieros. Dzięki niemu nie pale tytoniu, ale czuje, że teraz jego nie mogę odstawić. Więc tylko zamieniłem nałóg – mam nadzieję, że na mniej szkodliwy.

Suplementy…

…wspierające chronojadłospis powinny być w jak najbardziej naturalnej formie.

Omega-3

To substancja niezbędna w skutecznej profilaktyce przez cały rok. Musi być dostarczana w diecie – organizm jej potrzebuje w wielu procesach, ale nie potrafi produkować z innych substancji.

Źródła jak i suplementy omegi-3 można podzielić na zwierzęce i roślinne – odpowiednio największe to ryby i siemię lniane.

W kontekście całorocznej suplementacji najkorzystniejsze jest dawkowanie zgodne z zawartością witaminy D w stosunku do długości dnia i ilości słońca:

  • jesień i zima → mało słońca → zapotrzebowanie na witaminę D → Tran (zawiera wit. D)
  • wiosna i lato → dużo słońca → organizm produkuje witaminę D → Olej lniany (niezawiera wit. D)

Podstawowym źródłem najlepszej witaminy D dla organizmu ludzkiego jest skóra, która produkuje ją pod wpływem promieni słonecznych.

W związku z położeniem geograficznym Polski synteza skórna zachodzi od końca kwietnia do początku września w słoneczne dni między godziną 10 a 15. Jednak trzeba przebywać na słońcu codziennie przez minimum 15 minut, odsłonić co najmniej 18% powierzchni skóry, czyli np. przedramiona i częściowo nogi oraz nie pokrywać jej filtrami przeciwsłonecznymi.

Wystarczy, że dzień jest pochmurny i synteza witaminy D nie zachodzi. Sprawa wygląda podobnie nawet w słoneczne dni jesienią, zimą i w pierwszej połowie wiosny, co wynika z innego kąta padania promieni słonecznych.

W przypadku oleju lnianego najwygodniej, najtaniej i najbezpieczniej namierzyć sklep stacjonarny ze zdrową żywnością w swoim miejscu zamieszkania, który sprzedaje świeży olej lniany prosto z lodówki (trzeba go przechowywać w chłodzie!).

Na gdańskiej Zaspie w Lotni w sklepie Nagietek można kupić zimny olej lniany. Był to najtańszy sklep, gdy sprawdzałem wszystkie BioShopy w Gdańsku kilka lat temu i już z nim zostałem.

Woda

Lepsza niegazowana, jednak w kontekście szkodliwości BPA, woda butelkowana w plastik jest odradzana. Zdrowsza będzie z butelki szklanej, co w dzisiejszych sklepach jest raczej droższą rzadkością.

Rozwiązaniem wydaje się być zwykła kranówka, jednak tą przed spożyciem trzeba przefiltrować i najlepiej także uporządkować strukturę cząsteczkową (ADR-4/Technologia Grandera). Na rynku dostępne są filtry online montowane w rurę (drogie, ale najwygodniejsze rozwiązanie) lub podręczne zbiorniki podobne do czajnika.

Woda wysokozmineralizowana jest szczególnie wskazana jesienią i zimą w odpowiedzi na jadłospis sprzyjający niedoborom minerałów.

Multiwitamina

Pyłek kwiatowy i świeże soki z wyciskarki. Najkorzystniejszą formą podaży naturalnych witamin o wysokiej przyswajalności jest picie surowych soków lub rozpuszczonego w wodzie pyłku kwiatowego. Można go także dodawać do soku.

Herbaty i napary ziołowe

Herbata biała, Czystekherbata zielona, Rooibos (czerwonokrzew afrykański), Vilcacora (koci pazur), YerbaMate (ostrokrzew paragwajski) i Gynostemma królewska (zioło adaptogenne do domowej hodowli i jednocześnie ładne pnącze).

Oczyszczanie organizmu

1. Świeże soki szczególnie zielone (chlorofil), z czerwonego buraka, z czarnej rzepy. Cały rok m.in. wiosną.
2. Ostropest plamisty. Rocznie wystarczy zjeść 2kg nasion ostropestu, co powinno starczyć na 8 miesięcy terapii leczniczej, czyli 2 łyżeczki dziennie (o,5kg/2 miesiące). Wsparcie wątroby ostropestem najkorzystniej rozpocząć na początku grudnia i skończyć w czerwcu/lipcu.

Pobudzenie organizmu

  • Żeń-szeń. Najkorzystniejsze jest żucie (im dłużej tym lepiej) i połykanie korzenia, dlatego dodatkowo może stanowić zdrowszy zamiennik dla gum do żucia. Jest zalecany przez cały rok – minimum to 2 terapie żeńszeniowe wiosną i jesienią (30g na 1 kuracje).
  • Guarana to zdrowsze od kawy źródło kofeiny, nazywane najlepszym naturalnym energetykiem. Stosowanie według potrzeb, ale w ramach dopuszczalnych dawek.

Uwaga! Osoby przewlekle chore muszą skonsultować dodatkową suplementację czymkolwiek z lekarzem prowadzącym!

Sprawdź recenzję z analizą składu suplementów diety typu PREMIUM – najważniejszych w świetle najpopularniejszych niedoborów: Omega 3 EPA + DHAWitamina D3 + K2Witamina C – 3 źródła naturalne!Witaminy na dzień & Minerały na noc »

Jeden komentarz do „ChronoNiezbędnik. Gadżety & Suplementy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *