Moczenie nocne u dorosłych. Jakie są tego przyczyny?

przez | 25 września 2022

Chociaż moczenie nocne najczęściej jest kojarzone ze schorzeniem natury dziecięcej, niezwykle często przysparza zmartwień i poczucia niekontrolowanego dyskomfortu osobom dorosłym. Jakie są jego przyczyny? Na co szczególnie zwrócić uwagę mierząc się z nocnym moczeniem? Podpowiadamy!

Choroby układu moczowego

Stany zapalne i infekcje układu moczowego są stosunkowo łatwą do wykrycia przyczyną moczenia nocnego u dorosłych. Wizyta u lekarza urologa powinna rozwiać wszelkie wątpliwości, a zlecone przez doktora USG jamy brzusznej, badanie krwi oraz badanie ogólne moczu pomoże nakierować specjalistę na szczegółową charakterystykę problemu, z którym mierzy się pacjent. Jakie schorzenia najczęściej prowadzą do nietrzymania moczu?

  • infekcje bakteryjne
  • infekcje grzybicze
  • kamica nerkowa
  • niewydolność nerek

Po wykonaniu badań lekarz wdroży leczenie farmakologiczne lub zalecane formy terapii, a w razie konieczności zaleci dalszą diagnostykę, opartą o wsparcie takich specjalistów jak ginekolog czy neurolog.

Zaburzenia w wydzielaniu wazopresyny

Wazopresyna jest antydiuretycznym hormonem produkowanym w podwzgórzu mózgu, który reguluje przede wszystkim gęstość moczu oraz ciśnienie tętnicze. Działa bezpośrednio w nerkach, a zaburzenia w jej wydzielaniu mogą prowadzić do rozrzedzenia uryny, a co za tym idzie – do niekontrolowanego oddawania moczu. Mniejsza ilość dostarczanego do krwioobiegu hormonu antydiuretycznego jest jedną z najczęstszych przyczyn moczenia nocnego wśród dorosłych.

Predyspozycje genetyczne

Jeżeli rodzice, dziadkowie czy bliżsi członkowie rodziny mierzyli się z podobnym problemem, istnieje większe ryzyko wystąpienia schorzenia wśród ich potomków. Wiąże się to zarówno z gospodarką hormonalną pacjenta, jak i z jego budową – mniejszy pęcherz nieutrzymujący większych ilości uryny, naciskające na niego organy czy ich nieodpowiednia budowa mogą mieć podłoże dziedziczne i być swoistego rodzaju spuścizną naszych przodków.

Demencja starcza

Demencja, nazywana także otępieniem starczym, najczęściej występuje pod postacią jednej z trzech chorób wieku zaawansowanego:

  • choroby Alzheimera
  • choroby Picka
  • choroby Parkinsona

Wszystkie te schorzenia znacząco wpływają na funkcje poznawcze chorego, takie jak pamięć, uwaga czy czynności wykonawcze. Jeżeli odbieranie, przetwarzanie i przechowywanie bodźców płynących nie tylko z otoczenia, ale również z organizmu pacjenta sprawia mu trudność, jedną z konsekwencji takiego stanu rzeczy może być właśnie moczenie nocne.

Jak należy reagować w takich sytuacjach? Przede wszystkim nie wolno lekceważyć problemu, a choremu należy okazać pełne wsparcie i zrozumienie. Na rynku istnieją firmy, które pomagają uporać się z tym krępującym problemem, gdzie znajdziemy wszelkie potrzebne artykuły higieniczne oraz różnorodne wyroby medyczne wspierające pacjentów w komfortowym i pełnym szacunku obyciu się z moczeniem nocnym u dorosłych.

Czynniki psychogenne

Działanie pod presją czasu, ciągłe gonienie przed siebie, życie w warunkach wysokiego ryzyka, w strachu czy w chorobie, nieuchronnie prowadzi do podwyższenia poziomu kortyzolu we krwi. Za co odpowiada ten niepozornie brzmiący hormon? Oczywiście za stres!

Stres jest jedną z częstszych przyczyn moczenia nocnego, a jego przewlekła, silna odmiana może wpływać na funkcjonowanie pęcherza. Nocne zamartwianie się, skurcze, nerwica czy niektóre choroby natury psychicznej prowadzą do jego nadreaktywności, a co za tym idzie – do braku kontroli w jego opróżnianiu. W takiej sytuacji warto poszerzyć diagnostykę nie tylko o urologa, ale również o psychologa, psychiatrę czy psychoterapeutę, którzy pomogą pacjentom uporać się z problemem i przywrócić uczucie komfortu do ich życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *