Substancje nootropowe – czy uczynią Cię mądrzejszym?

przez | 28 stycznia 2019

Zacznijmy od tego skąd pochodzi nazwa substancji nootropowych. Słowo nonus oznacza rozum natomiast trepein określa się jako naginanie. Nootropy zostały wprowadzone do użytku po to, żeby zapewnić ci poprawę funkcjonowania pewnych obszarów mózgu i nie wywoływać tym samym skutków ubocznych.

Mózg Szkielet

Jak wiesz twój mózg jest jednym z najważniejszych organów, to tzw. centrum dowodzenia, które składa się z miliardów neuronów połączonych ze sobą i przekazujących moc do wszystkich części ciała. Mózg poza przekazywaniem informacji wewnątrz ciała odbiera także wszystkie bodźce z zewnątrz.

Pomyśl zatem ile roli odgrywa Twój mózg: tworzy, analizuje, określa bodźce. To niesamowite prawda?

Ten narząd jest niezwykle plastyczny i dodanie mu odpowiedniej “mocy”, może spowodować dowolną modyfikację oraz rozwój w określonym kierunku. W tym celu wykorzystuje się odpowiednie substancje, które wspomagają procesy poznawcze w Twoim mózgu.

Mowa o środkach nootropowych, których działanie ma korzystny wpływ na twoje centrum dowodzenia. To dopalacze dla mózgu. Ten wpis przybliży ci temat nootropów, ich wpływu na poprawę funkcjonowania, ale też określi środki ostrożności jakie powinny być zachowane w trakcie przyjmowania nootropów. Dowiesz się także na czym polega różnica w stosowaniu środków nasennych a substancji nootropowych.

Co doprowadziło do popularyzacji środków nootropowych?

Od kilku lat nootropy stały się bardzo popularne, jednak dalej bardziej powszechne ich stosowanie odbywa się poza granicami naszego kraju. Skąd taka popularność środków nootropowych? Dzięki temu, że usprawniają one pracę mózgu są bardzo dużą pomocą w codziennym życiu. Co ważne nootropy nie działają uzależniająco.

Jakie dokładnie działanie możesz zawdzięczać środkom nootropowym?

  • wpłyną na twoją koncentrację psychiczną
  • spowodują zwiększenie kreatywności
  • pomogą ci zminimalizować występowanie lęków i uczucia niepokoju
  • polepszą pamięć i zdolność do szybszego uczenia się
  • sprawią, że twój mózg stanie się bardziej wydajny a ty będziesz przez dłuższy czas mógł pracować na wyższych obrotach

Te wszystkie czynniki odbiły się właśnie na wzroście popularności środków nootropowych. Po prostu są nam potrzebne do tego, aby lepiej funkcjonować i odnajdywać się w świecie przepełnionym napięciem, stresem i natłokiem informacji.

Od leków nasennych do ulepszaczy koncentracji

Jak różnią się od siebie leki nasenne a substancje nootropowe? Przede wszystkim leki nasenne mogą działać uzależniająco, po ich długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się problemy ze snem. Mogą też sprawić, że rano będziemy rozkojarzeni i nie będziemy potrafili zachować jasności umysłu ani na niczym się skupić przez dłuższy czas. Nootropy nie działają uzależniająco, poprawiają jakość snu, ale następnego dnia budzisz się zregenerowany, wypoczęty, łatwiej funkcjonujesz w ciągu dnia, a twój mózg jest gotowy do dłuższej i efektywniejszej pracy.

Czy leki nootropowe są tak korzystne jak się wydaje?

Leki nootropowe, czyli substancje działające na funkcje poznawcze potrafią pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Mogę wpłynąć na poprawienie funkcji poznawczych, ale też zwiększać motywację oraz działać na sprawność fizyczną.

Bardzo ważne jest to, żeby stosować umiar w ich stosowaniu. Są to substancje bezpieczne i raczej dobrze tolerowane przez organizm. Oczywiście, jeżeli środki nootropowe będą stosowane w nadmiarze mogą wywołać pewne reakcje niepożądane jak np. bóle brzucha, nudności lub wymioty.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że substancje nootropowe nie powinny być stosowane u dzieci. Ma to związek z rozwojem mózgu. Jeżeli nootropy zaczną działać na mózg, który nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, to jest duża szansa, że zadziałają na niego niekorzystnie i doprowadzą do zaburzeń w jego obrębie.

Podsumowanie

Nootropy działają lepiej niż środki nasenne. Nie powodują otępienia i nie uzależniają. To ich przewaga. Dodatkowo substancje nootropowe wpływają na ogólne poprawienie pracy mózgu, co pozwala ci na większą wydajność, lepszą koncentrację i dobre samopoczucie. Środki nootropowe zapewnią ci odpowiednią regenerację. Nie będziesz się już martwić o nieprzespane noce, rozdrażnienie czy brak motywacji do działania. Mózg przy wsparciu substancji nootropowych zyskuje dodatkową moc i jest w stanie pracować wydajniej przez cały dzień, nie powodując nadmiernego przemęczenia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat środków nootropowych, wiedzieć za co dokładnie odpowiada dana substancja nootropowa oraz na co zwrócić uwagę rozpoczynając zażywanie nootropów, zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *